O RASIE / ABOUT SIBERIANS

 

KOT SYBERYJSKI TWÓJ PRZYJACIEL NA WIELE LAT

 

 

Kot Syberyjski podobnie jak Kot Norweski Leśny oraz amerykański Main Coon jest kotem półdługowłosym o typowo leśnym wyglądzie oraz naturalnym pochodzeniu.

Kot syberyjski jest młodą rasą hodowlaną. Początki hodowli sięgają końca lat 90-tych, kiedy w Rosji rozpoczęły działalność pierwsze kluby zainteresowane hodowlą tej rasy. W latach 1987-88 powstał pierwszy standard tej rasy w Rosji, a w roku 1990 został zatwierdzony oficjalny standard tej rasy (SIB). Od roku 1990 koty syberyjskie zaczęły być sprowadzane i hodowane w innych poza Rosją krajach, także w Polsce. W roku 1994 ustanowiono obecną wersję standardu syberyjczyków, a w rok później w Moskwie odbyła się pierwsza wystawa kotów syberyjskich. 31 maja 1997 roku miedzynarodowa organizacja FIFE uznała rasę syberyjską i przyjeła jej standard.

Koty syberyjskie mają zrównoważony charakter. W ich postępowaniu widoczna jest harmonia mieęzy typową dla kotów niezależnością a przywiązaniem do człowieka. U syberyjczyka doceniamy tzw."psi charakter" - bardzo przywiązuje się do człowieka i lubi uczestniczyć w jego życiu i codziennych czynnościach. Jest to kot wesoły i skory do zabawy w każdym wieku, bardzo lubi pieszczoty. Oczywiście każdy kot ma swój indywidualny charakter osobniczy - jeden jest bardziej skory do psot i zabaw, inny lubi bardziej byc obserwatorem, jeden jest odważny inny bardziej ostrożny, albo też zamęcza swojego opiekuna pieszczotami lub dumnie woli czekać na zaproszenie do pieszczot i zabaw. Ważne jest, aby decydując się na kota wiedzieć czego się od niego oczekuje i wybrać takiego, którego charakter najbardziej nam odpowiada. Jestem pewna,ze decydując się na kota syberyjskiego nikt się nie zawiedzie i tak jak ja pokochacie te wspaniałe zwierzęta.